Bach A L'orientale

Satın almak için :
www.tulumba.com | www.amazon.com | www.e-bay.com |Bach A L'Orientale

"Dağ köyünde çobanın söylediği türkü, Mozart'ın senfonisi, Hint Ragası ya da Hırvat dansı, doğu ritimleri ya da Bach'ın ölümsüz eserleri... Hepsi özünde ''BİR''...

Hayatınızda aklınızın köşesinden bile geçireceğinizi düşünmeyeceğiniz bir fikir, bir gün hem de öylesine durup dururken karşınıza çıkarsa ve siz, size verilmiş olan eğitimin dışında olan bu fikri gerçekleştirerek hayatınızda bir ilke imza atmak için içinizde dayanılmaz bir istek duyarsanız, neler olurdu hiç düşündünüz mü? İşte "Bach A L'Orientale" benim için fikrin ortaya çıkışından albümün tamamlandığı güne kadar her anı sürprizlerle dolu bir proje oldu.

Bach'ın müziğini oryantal perküsyonlarla birleştirmeyi hiç düşünmemiştim. Hatta, diyebilirim ki böyle bir çalışmanın yapıldığından haberdar olsaydım, almış olduğum klasik eğitim çerçevesinde bu yaklaşım bana biraz da tuhaf gelirdi.

Her şey, bir arkadaşımın bana Asena'nın o dönemde yeni çıkmış olan albümünden Asena Ritim Kompozisyonu adlı parçayı dinlememle başladı. Bu ritim kompozisyonu ilk duyduğum anda Bach'ın The Well Tempered Clavier'den Do Minor prelüdü ile aklımda birleşti. İnanılmaz bir uyum içerisindeydiler. Öyle ki sanki o ritim kompozisyon Bach' ın bu prelüdünü dinleyerek yapılmıştı.

"Ezoterik felsefe" tesadüflerin aslında hayat olaylarının oluşturduğu zincirin bağlantısı, görülmeyen halkaları olduğunu anlatır. Bu yüzden bence bu albüm çalışması da sadece basit bir tesadüfün sonucu olarak değil, olması gereken çağda artık gerçekleşmesi kaçınılmaz olduğu için ortaya çıktı. Farklı kültürlerin birleşmeden yan yana armoni içinde varlıklarını sürdürebilmelerinin en büyük sorunlardan bir tanesi olduğu bir dünyada böylesi çalışmaların çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Benim şansım sanırım farklı kültürlerinin bir arada yaşadığı, Doğu ile Batı'nın birleştiği bir coğrafyada yaşamamdan kaynaklandı. Bu esinin bana gelmesini sağlayan herkese ve Asena'ya sonsuz teşekkürler.

Bu çalışma böylesi bir tesadüfle başladı ve hoş sürprizler beni harikulade müzisyenler, duyarlı ve duygulu insanlarla tanıştırdı ve hepimiz kendimizi "ATÖLYE" çalışması adını verebileceğim keyifli bir projenin içinde bulduk.

Birinci parçanın kendiliğinden doğmasıyla, zihinsel ve duygusal bir arayışa girdim. Popüler müziğe alışmış olan bir kulak belki Bach'ın yüceliğinden habersizdi. Bugün dinlenen müzik içerisinde Bach tüm ihtişamı ve sadeliğiyle neden yer almasın diye düşündüm. Bach'ın ritmik yapısı ile perküsyon zaten uyum gösteriyordu. Herkesin hoşuna gidecek bir Bach, Doğu kulağının alışık olduğu temalarla herkese ulaşabilecek, ritimle duyguları birleştirerek dans ettirecek, piyanonun ve Bach'ın lezzetini hissettirecek bir çalışma düşledik. Bu amaçla diğer eserleri bilinen ve kolay algılanabilinen eserlerden seçtim. Orijinal eserlerin özüne hiç dokunmadan, sadece bazı armonik, melodik ve biçimsel değişikliklerle kompozisyonlar oluşturdum. Umarım bu "ATÖLYE" çalışmasında bu düşlerimizi gerçekleştirebilir ve Bach' ı her an her yerde duyabiliriz. Hayal deyip geçmeyelim, her şey hayallerle başlar ve tüm hayaller bugün olamazsa bile cesaretle yapılan çalışmalar sayesinde birgün gerçekleşebilir

Davet ettiğimiz değerli müzisyenler çoğu zaman Bach'ı doğaçlama olarak hissettikleri gibi yorumladılar. Bu sebeple farklı müzisyenlerden aynı eserin farklı yorumlarını dinleyebilirsiniz.

Bu farklı kucaklaşmayı umarım beğenir, dinlerken siz de bizlerle kucaklaşırsınız.

Tüm sanatçı arkadaşlarıma tüm benlikleriyle bu çalışmaya katıldıkları için ve sizlere de bizi dinleyip paylaştığınız için teşekkürler...

Biz insanlar, birbirimizle kucaklaşmadan önce müziklerimiz kucaklaşsın. Bu bir müzik deneyi değil yeni oluşan dünyanın temel ihtiyacıdır. "

ANJELİKA AKBAR
01-Yasemin (Jasmine).mp3

J.B.Bach Toccata from Toccata and Fugue D. Minor
Toccata Üzerine Fantazi: Anjelika Akbar
Ritm Improvisation Mısırlı Ahmet

02-Gizemli Gul (Rose Mystery).mp3

J. S. Bach Little Prelude in C-Minor BWV 999
Prelud C minor üzerine Fantazi: Anjelika Akbar
Ritm Improvisation: Mısırlı Ahmet

03-Kamelya (Camellia).mp3

J.S. Bach Aria "Erbarme Dich mein Gott" from Mattheus-Passion
Düzenleme: Anjelika Akbar

04-Orkide I (Orchid I).mp3

J.S.Bach The Well-Tempered Clavier Part 1, Prelüde No 2 in C Minor
Düzenleme: Anjelika Akbar
Ritm Improvisation: Mısırlı Ahmet

05-Lotus I.mp3

J.Christian Bach Concerto for Viola and Orchestra Part 2
Düzenleme: Anjelika Akbar

06-Col Gulu (Desert Rose).mp3

J. S. Bach Little Prelude in C-Minor BWV 999
Prelüd C Minör üzerine Fantazi: Anjelika Akbar

07-Orkide II (Orchid II).mp3

J.S.Bach The Well-Tempered Clavier Part 1, Prelüde No 2 in C Minor
Düzenleme: Anjelika Akbar
Ritm Düzenleme: Asena

08-Lotus II.mp3

J.Christian Bach Concerto for Viola and Orchestra Part 2
J. C. Bach üzerine Fantazi: Anjelika Akbar

09-Iris.mp3

J.S.Bach Air from Suite No 3
Düzenleme: Anjelika Akbar

10-Isparta Gulu (Isparta Rose).mp3

Fantasy on Prelude C Minor: Anjelika Akbar
Düzenleme: Anjelika Akbar

11-Papatya (Daisy - Ibn-i Sina Bach).mp3

J.S.Bach The Well-Tempered Clavier Part 1, Prelude No 1 in C Major
Düzenleme: Anjelika Akbar

este, Piyano, Düzenleme: Anjelika Akbar

Yapımcı: Trio Lila Müzik

Kayıt: İTÜ MİAM Stüdyoları

Kayıt Teknisyeni: Reuben de Lautour

Gitar Kaydı: Tanju Duru

Mixing&Mastering: Tanju Duru

Kayıt Prodüktörü: Kerim Selçuk

Organizasyon: Dilek İçinsel

Fotoğraflar: Zeynel Abidin

Grafik Tasarım: Kerem Demir

www.triolila.com