Vivaldi
Satın almak için :
www.tulumba.com | www.amazon.com | www.e-bay.com


Mevsimler ve beraberinde getirdiği duygular aslında geçicidir. Sevginin sıcakığı ise daima kalbimizdedir.

Vivaldi Rüzgari Anjelika Akbar ile esmeye devam ediyor!!!

Çıta yükseliyor "Vivaldi"nin "Dört Mevsim" eseri ilk kez solo piyanoda

Besteci "Anjelika Akbar", Dört Mevsim temasından yola çıkarak, insanın doğa ile bütün olduğunu yansıtıyor. Tıpkı doğa gibi her yeni günde yeniden doğabilmeyi kendi içinde barındıran insan, Akbar'a göre doğaya yabancılaştıkça aslında kendi özünden uzaklaşıyor. Gerek solo yorumu, gerekse olağanüstü performansının ardındaki birlik felsefesi ile Akbar, Vivaldi'nin Dört Mevsimine yepyeni bir pencere açıyor. Dinleyiciyi "bir"den "Bütüne" bir yolculuğa çıkarıyor.

Aslında hepimiz Vivaldi'nin bu eşsiz eseriyle büyüdük. Dört Mevsim keman konçertolarının insan ruhu üzerinde ilginç bir etkisi vardır. İlk duyduğumuz andan itibaren tüm benliğimizi uzun zamandır görmediğimiz bir dost gibi sarar ve özlem gideririz.

Anjelika Akbar, Vivaldi Dört Mevsim serüveninde kendi payına düşeni yaşadı. Bu eseri içindeki piyanist ve besteci bilinciyle başka bir boyuta taşımayı hedefledi. Sanatçı, "Ben sadece dinlemek istemiyor, eseri kendi parmaklarımla seslendirmek ve bu mutluluğu bizzat yaşamak istiyordum" diyerek ifade ediyor.

Hiç partisyon kullanmadan Vivaldi Dört Mevsim keman konçertosunu piyanoya uyarlamak çok zor bir karardı. Amaç; keman, orkestra tınısı ve tekniğinden uzaklaşmadan piyano tekniğine bu eseri uyarlamaktı. Akbar sahip olduğu mutlak kulak yeteneğiyle duyduğu tüm sesleri tanımlayabildi. Böylelikle bu eseri müzikle arasına partisyon gibi teknik bir araç dahil edilmeden doğal ses aktarımını tercih ederek uyguladı. Akbar'a göre öncelikle teknik açıdan birkaç bölümün piyanoda uygulanması imkansız gibi görünüyordu. Ancak bu zorlukları piyanoda değil aklında çözebileceğine karar verdi. Ve haftalarca gece gündüz aklından geçen melodileri tekrar tekrar dinledi ve en doğrusunu bulmaya odaklandı. İşte böylesi bir maratonun sonunda Vivaldi Dört Mevsim solo piyano uyarlaması ortaya çıktı.

On yıl önce Türk vatandaşı olan Anjelika Akbar'ın yorumladığı ve uyguladığı Vivaldi Dört Mevsim TURKCELL'in katkılarıyla hayat buldu. Ayrıca proje, Sony Müzik bünyesindeki SONY CLASSICAL etiketiyle yayınlanan ilk ve tek yerli proje. Türk halkı için bir gurur vesilesi olan bu önemli atılım, tüm dünyada Vivaldi rüzgarlarını estirmeye devam ettiriyor.

Müziğe çok küçük yaşlarda başlayan Anjelika Akbar, insan ve müzisyen kimliğini paralel olarak geliştirdi ve hep müziğiyle dünyaya katkıda bulunmak istedi. Onun için müzik asla amaç değil, araç oldu. Duyguları uyandırmanın en hızlı yolunun bu olduğunu savunuyor. Akbar, insan, doğa ve evrenin "bir" olduğu anlayışından yola çıkarak Dört Mevsim'i piyano için uyarlarken sadece müzikaliteyi değil, bunların arasındaki dengeyi de hatırlatıyor. Zaten sanatçı, yaşamı boyunca doğu ve batı öğretilerinden hep insanın, doğanın ve evrenin bir ve tek gerçek olduğunu özümsedi.

"Tüm kalbimle, dünyanın ve insanların her zaman daha da GÜZELE ve IŞIĞA doğru ilerlemelerini dilerim
ANJELİKA AKBAR
İlkbahar
01-Spring-Allegro1.mp3
02-Spring-Largo.mp3
03-Spring-Allegro3.mp3
Yaz
04-Summer-Allegro non molto.mp3
05-Summer-Adagio.mp3
06-Summer-Presto.mp3
Sonbahar
07-Autumn-Allegro1.mp3
08-Autumn-Adagio molto.mp3
09-Autumn-Allegro3.mp3
Kış
10-Winter-Allegro non molto.mp3
11-Winter-Largo.mp3
12-Winter-Allegro.mp3

Yapım: Trio Lila Müzik Yapım Ltd. Şti.

Yapımcı: P.Oya Temelli

Yapım Danışmanı: Reşit M.Erol

Düzenleme ve Yorumlama: Anjelika Akbar

Kayıt: 26/26.11.2000 Jesus Christ Kirsche, Berlin

Tonmeister: Prof.Helge Jörns

Tonmeister Asistanı: Michhael Glaser

Piyano Akordu: Martin Jerabek

Fotoğraf: Ayten Alpgün

Grafik Dizayn: Özgür Arcan

Baskı: Onur Ofset/ Türkiye

www.triolila.com