Kızlar ve Babaları

Babamız kimdir? Biz ne kadar babamız ne kadar kendimiziz? Babamızı hayatımızın merkezi kılan ne? Herkes babasını sever; kaçımız babasını anlar? Herkes babasını bilir, kaçımız babasını tanır? Kimdir babamız?

Paradigma Yayıncılık Oğullar ve Babaları'ndan sonra şimdi de Kızlar ve Babaları'nı okurlarla buluşturuyor. İlk kitabımızda oğullar babalarını anlatmıştı, sıra şimdi kızlarda.

Paradigma Yayıncılığın yeni kitabı Kızlar ve Babaları'nda 56 yazar bu soruların peşinde koşuyor ve kah özlemle kah kırgınlıkla, kah tebessümle kah öfkeyle ama hep sevgiyle babalarını arıyorlar. Her biri babasının elinden tutan o küçük kız çocuğunun gözünden yeniden hayatı, babalarını ve kendilerini keşfediyorlar.

Her biri kendi mesleğinde seçkin 56 kadın yazar babalarını anlatmak için kendi çocukluklarına dönüyor ve oradan taşıdıkları hatıralarla bir insan olarak babalarını kaleme alıyorlar: Babamızla ilgili anılarımız, babamızın kim olduğundan daha önemlidir.

56 kız. 56 baba.

Avukat, akademisyen, emekli, romancı, hikayeci, müzisyen, politikacı, sanayici, şair, çevirmen, gazeteci, televizyoncu, sinemacı, yayıncı vb. farklı meslekten, farklı ideolojik görüşten, farklı kuşaktan, farklı şehirlerden ve ülkelerden 56 kadın. Ve onlar kadar farklı renklerde 56 baba portresi: Her düşüncem babamı söyler, her biri değişik ötekinden.

"Baba olmak nedir," "kız-baba ilişkisi nasıl bir ilişkidir" gibi sorularla beraber iç acıtan, tebessüm ettiren, hüzünlendiren "baba-kız" hatıraları ve gözyaşı kadar sıcak, samimi, gerçek baba-kız hikayeleri. Fonda ise daima değişim sancılarıyla kıvranan Türkiye'nin sosyal tarihi: cumhuriyetin ilk yılları, tek-parti dönemi, savaş yıllarının sefalet içindeki Anadolusu, darbeler, gençlik hareketleri, kahır dolu seksen öncesi, kahrolası 12 Eylül, kentleşme, Kürtler, türban vb. İzmir'den, Mardin'den, Diyarbakır'dan, Eskişehir'den, Bursa'dan, İstanbul'dan, Erzincan'dan, Çanakkale'den, Ankara'dan, Kırşehir'den… Yurdun dörtbir köşesinden; hatta Ürdün'den, Kazakistan'dan, Gümilcene'den küçük kız çocukları ve onların sevecen, kahraman, ceberrut, uzaktaki, sıkılgan, mahcup, komik, çeşit çeşit babaları.

Gökhan Yavuz Demir ve Alper Kanca'nın editörlüğünü üstlendiği kitapta Anjelika Akbar'dan Nazlı Eray'a; Feyza Hepçilingirler'den Cihan Aktaş'a; Nazan Bekiroğlu'ndan Işıl Özgentürk'e; Meral Akşener'den Nilgün Türkler Soydan'a; Bilge Egemen'den Mehveş Evin'e kendi kulvarlarında isim sahibi birçok kız yer alıyor. Fakat ünlü kızlar ve ünlü babaların dışında birçok tanınmadık kız ve baba da kitabın sayfaları arasında kendilerine yer buldular. Çünkü hangi meslekten olurlarsa olsunlar kızlar, babalarını yazmaya çok daha hevesliler ve babalarına gösterdikleri özeni babaları hakkındaki yazılarında da gösteriyorlar.

Babanızla veya kızınızla ilişkinizde neyin yolunda gittiğini veya neyin eksik olduğunu gerçek baba hikayeleri üzerinden kavrayacak ve belki de bundan sonra babanızı, kızınızı, kendinizi daha iyi anlayacaksınız.

İdeolojilerin, kentlerin, imkanların, hayatın ritminin değiştiği Türkiye'de "kız-baba" ilişkilerinin ne kadar değiştiğini görürken, "kız-baba" ilişkilerinin değişimi üzerinden de Türkiye'nin ne denli değiştiğini fark edeceksiniz.

Kitabın sayfalarında gezinirken bazan o küçük kız çocuğu siz olacaksınız; bazansa okuduğunuz babada kendi babanız vücut bulacak ve unuttuğunuzu sandığınız güzelliklerin hiçbirinin içinizde ölmediğini keşfedeceksiniz.

Kızlarından babalarına en güzel ve en anlamlı babalar günü hediyesi. Bütün babalarımızın babalar günü kutlu olsun.

"Benim babam bir tanedir" diyenler için…